IPhone

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Petr Chocholáč

Klíčová slova: smartphone, mobilní technologie

Synonyma: ---

Související pojmy: iOS, smartphone, apple inc.


Co je iPhone?

iPhone je řada multimediálních telefonů od společnosti Apple.[1] V rámci zabudovaných funkcí nabízí klasické telefonní (sms,telefon), webový prohlížeč, email klienta, 5 mpx fotoaparát a multimediální přehrávač. Uživatelské rozhraní je postaveno na vícedotykové obrazovce, zahrnující i virtuální klávesnici, a jediném hardwarovém tzv. home tlačítku. Uživatelské prostředí iOS funguje an principu jednotlivých aplikací, zhruba dvacet jich je předinstalováno v telefonu. Apple vyvíjí spoustu vlastních aplikací, ale hlavní síla jejich aplikačního trhu jsou 3rd party Apps. Aplikace třetích stran poskutují neskutečné možnosti, ať jde o zábavu, produktivitu, či přehrávání a editaci médií, v současné době jich existuje něco přes 300000.

iOS

Původně iPhone OS[2], operační systém přenosných zařízení od společnosti Apple (iPhone, iPad, iPod touch a Apple TV). Je odvozen z operačního systému Mac OS X, který použvají počítače Apple. Uživatelské rozhraní iOS je založené na směrové manipulaci používáním vícedotykových gest, ovládací prvky virtuálního rozhraní jsou: plnohodnotná virtuální QWERTY/Z klávesnice, s podporou jazykově lokalizovaných verzí jednotlivých písmen, jezdce, přepínače a tlačítka. Základní pilíře iOS momentálbě tvoří domovská obrazovka (home screen) - stisknutím tlačítka vrátí z aplikace zpět na plochu, multitasking, složky - je možno jednotlivé aplikace sdružovat do složek po dvanácti a Game Center, které je sociálně herní sítí, představenou 8. září 2010. Předinstalované aplikace jsou Safari (prohlížeč), Mapy, Kontakty, SMS, Telefon (včetně facetime videohovorů), Mail (emailový klient), iPod (multimediální přehrávač), Kalendář, Akcie, Kalkulačka, Youtube, Nastavení, Poznámky, Hodiny, iTunes, AppStore (E-obchod s aplikacemi), Hlasové poznámky, Kompas a Game Center.

Technické specifikace

Nejnovější model, iPhone 4 [3] (od 24. června 2010) Váží 137 gramů, je 11 centimetrů vysoký (115,2 mm), 6 centimetrů široký (58,6 mm) a necelý centimetr hluboký (9,3 mm). Vnější obal je vytvořen ze dvou skleněných destiček, které jsou zasazeny ve třídílném ocelovém rámu, který zároveň slouží k zesílení signálu. Uvnitř najdeme Apple A4 čip, který běží na frekvenci 1 GHZ a 512MB eDRAM. Obsahuje bluetooth a wifi adaptér, má podporu sítě třetí generace. Apple nabízí model s 16 GB či 32 GB flash paměti v černé, či do budoucna bílé barvě (léto roku 2011). Telefon je vybaven Lithium-iontovým akumulátorem, který na plné nabytí poskytuje až čtyřicet hodin přehrávání hudby, až črnáct hodin hovoru a až deset hodin surfování po internetu. Fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů je schopen nahrávat HD video, vytvářet HDR fotky a disponuje LED bleskem. Telefon dále disponuje 4 senzory, které jsou užitečné nejen pro zabudované aplikace, ale zvláště pro hry a aplikace třetích stran, jde o: Tříosový gyroskop, akcelerometr, proximity senzor (zjišťuje zdali držíte telefon u hlavy nebo v prostoru) a senzor, který sleduje intenzitu okolního osvětlení.

Historie

iPhone (první generace) byl představen světu 9. ledna 2007, následně pak 29. června 2007 byl uveden do prodeje ve Spojených státech Amerických.

iPhone 3G (druhá generace) byl představen 9. ledna 2008 a do prodeje v USA uveden 11. července 2008.

iPhone 3GS (třetí generace) byl představen 8. června 2009 a do prodeje v USA, Kanadě a 6 evropských zemích uveden 19. června 2009.

iPhone 4 (čtvrtá a současná generace) byl představen 7. června 2010 a do prodeje v Spojených státech, Spojeném království, Francii, Německu a Japonsku 24. června 2010.

Použité zdroje

1. JANEČEK, Vláďa. IPhone: přesně před čtyřmi lety odstartoval Apple revoluci. Superapple [online]. 10. Leden 2011, Leden 2011, [cit. 2011-01-18]. Dostupný z WWW: <http://superiphone.cz/2011/01/iphone-presne-pred-ctyrmi-lety-odstartoval-apple-revoluci/>.

2. Apple inc. www.apple.com [online]. 2010 [cit. 2011-01-18]. IOS. Dostupné z WWW: <http://www.apple.com/ios/>.

3. Apple inc. www.apple.com [online]. 2010 [cit. 2011-01-02]. IPhone specs. Dostupné z WWW: <http://www.apple.com/iphone/specs.html>.