Google a geolokace

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Dominika Frömelová

Klíčová slova: geoloklace, Google

Související pojmy: určování polohy


nadřazené: geolokace

podřazené: mapy, poloha


Geolokace

viz (Geolokace)


Google a geolokace

Google má velký podíl na rozvoji geolokace. Na platformě Google funguje například Google Latitude (což je v překladu do češtiny Zeměpisná šířka), který slouží k určení a sdílení polohy se svými přáteli, dále umožňuje zobrazit historii vaší polohy a další funkce. Google Latitude funguje jako jistá forma sociální sítě a při jejím používání si můžete mimo jiné nastavit kartu svého profilu s fotkou, telefonním číslem nebo například stavovým textem.


Ochrana osobních údajů

Google na svých stránkách uveřejňuje spolu s návodem k zapojení do geolokace také klauzuli o tom, že vaše poloha nikdy nebude použita bez vašeho svolení. Před prvním použitím musíte potvrdit, že svou polohu opravdu chcete sdílet s Mapami Google a toto rozhodnutí můžete kdykoliv vrátit zpět.


Určení vaší polohy

Google Latitude můžete používat na svém počítači nebo mobilním telefonu s operačním systémem. Sdílení polohy lze přes Gogole Latitude a může být nastavena ručně nebo aktivací automatické detekce polohy, která vyžaduje bezdrátové připojení nebo přístup k přístupovému bodu sítě WiFi podporou rozhraní W3C, které podporují tyto prohlížeče:

Google Chrome 5 nebo novější
Firefox 3,5 nebo novější
Safari 5 nebo novější
Opera 10,6 nebo novější[1]

V tuto chvíli funguje Google Latitude na téměř všech operačních systémech telefonů, avšak u některých neumožňuje využívat všechny funkce. Nejlepší podporu má operační systém Android (na domovskou obrazovku Android lze přidat widget a tak sledovat své přátele kdykoliv), velice dobře funguje i s iPhone ( pro iPhone lze jednoduše stáhnout z App Store).


Moje poloha

Polohu lze zadat ručně nebo automaticky.

Přesnost určení polohy záleží na zdroji dat:
GPS je asi nejpřesnějším určením polohy, její přesnost je na několik metrů v závislosti na síle signálu a počtu satelitů.
WiFi přesnost je 200 a méně metrů.
ID buňky sítě: opět závisí na hustotě vysílačů, přesnost polohy je tak i několik kilometrů.


Skrytí polohy

Pro ochranu vašeho soukromí a situaci, že nebudete ochotni se v určitou dobu podělit se všemi přáteli o svou polohu, můžete v Google Latitude polohu i skrýt a to před všemi nebo jen některými přáteli. Přátelům se potom nezobrazí ani vaše ikona ani poloha v seznamu. Google Latitude také umožňuje kontrolu kdo a jak detailně vaši polohu vidí.
Pomocí Google Latitude můžete svou polohu přidat na svůj blog či webové stránky a to na úrovni města nebo nejbližší možnou polohu. Svou polohu můžete také zveřejnit jako stavovou zprávu na chatu nebo Google Talk.


Výhody a nevýhody

Výhodou Google Latitude je rozhodně možnost sdílet polohu pro kontrolu svých dětí případně při sledování zaměstnanců ve firmě, ale i v tuto chvíli je nutné se zamyslet nad etickou stránkou věci. Latitude je dobře zabezpečené, abyste nemohli sledovat polohu nikoho, kdo vám to předem neschválil, ale právě v případě dětí či zaměstnanců není pravděpodobně dost dobře možné mluvit o dobrovolnosti. Na druhou stranu, vzhledem k možnosti nastavit polohu ručně, je klidně možné nastavit svou polohu kamkoliv, kde chcete aby vás ostatní viděli.
Výhodou je možnost sdílet polohu s někým, koho zrovna hledáte a naplánovat si trasu k němu.
Ačkoliv je služba Google Latitude zdarma, je nutné počítat s poplatky za přenos dat.


Poznámky

  1. Sdílení polohy z počítače. Google [online]. [cit. 2011-12-28]. Dostupné z: http://support.google.com/mobile/bin/answer.py?hl=cs&answer=136657


Použitá literatura

Google. [online]. 2011 [cit. 28.12.2011]. Dostupné z: google.com
LUTONSKÝ, Marek. Google Latitude: sledování mobilů z mobilů. Navigovat.cz [online]. 5.2.2009 [cit. 28.12.2011]. Dostupné z: http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/google-latitude-sledovani-mobilu-z-mobilu/sc-3-a-1314150
BUDAI, David. Google umožňuje sledovat pozici uživatelů mobilních telefonů. ITBis [online]. 6.2.2009 [cit. 28.12.2011]. Dostupné z: http://www.itbiz.cz/google-umozni-sledovani-uzivatelu-mobilu
VANÍK, Tomáš. Google vydal aktualizaci pro Google Latitude. Roler [online]. 3.2.2011 [cit. 28.12.2011]. Dostupné z: http://roler.cz/2011/02/google-vydal-aktualizaci-pro-google-latitude/