Google Street View

Z WikiKnihovna
Verze z 16. 5. 2011, 17:23, kterou vytvořil 344184 (diskuse) (Založena nová stránka: '''Autor:''' Lenka Pokorná '''Klíčová slova:''' Google street view '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' <blockquote> ''nadřazené'' - Google, Google Map...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Lenka Pokorná

Klíčová slova: Google street view

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - Google, Google Maps

podřazené - Street View Car, Street View Trike, Street View Trolley, Street View Snowmobile

Základní definice

Google Street View je služba, kterou poskytuje společnost Google v rámci svých produktů Google maps a Google Earth. Služba nabízí panoramatické pohledy (fotografie, které je možno prohlížet ve všech úhlech a to v 360 stupních). Služba je zavedená v mnoha ulicích po celém světě a to i v rámci České republiky. [1]

Stručná historie

Historie služby Google Street View je krátká a započala v Spojených státech Amerických. Pořizování snímků probíhalo nejdříve jako experimentální projekt, bylo použito auto typu SUV, kde bylo shromážděno několik kamer, laserů, GPS zařízení a sbírali se první testovací snímky. Poté společnost Google vyvinula speciální komplexní 360 stupňové panoramatické zařízení, který postupně nasnímala mnoho lokací na všech sedmi kontinentech.[2]

První nafocené ulice se objevili v Amerických městech před teprve čtyřmi lety. „Konkrétně 29. 5. 2007 bylo spuštěno Google Street View a nad USA pět ikonek fotoaparátu, které umožnili prohlížení rozsáhlé fotografické databáze ulic. Následoval rozvoj do dalších států na světě. Vybraná byli vždy významnější města v jednotlivých státech a postupně se doplňují další.“Přesně za dva roky se v květnu 2009 začaly snímkovat i ulice České republiky.“[3] Tedy před dvěma lety začala společnost Google mapovat i Českou republiku a její města.

Technologie

Na pořizování snímků společnost Google vyvinula speciální komplexní 360 stupňové panoramatické zařízení, které je umístěno na různých vozidlech, a které při projíždění ulic automaticky snímá celou plochu okolo sebe. Samotná technologie spočívá ve skládání jednotlivých snímku do jednoho velkého panoramatického snímku. Pohledy jsou snímány z výšky přibližně 2,5 metru asi každých 10 metrů. Google má k dispozici několik vozidel tak, aby se dostala do všech lokací, do kterých potřebuje.

Street View Car

Prvním z nich je klasický automobil, kde kamera je umístěna na střeše tohoto automobilu. Používá se pro focení běžných ulic.

Street View Trike

Toto vozidlo, které je podobné větší tříkolce se používá v místech, kam se vozidlem nelze dostat. Kamera je umístěna v zádní části tříkolky. Pohon zajišťuje osoba, která tříkolku řídí jako běžné kolo.

Street View Snowmobile

Tzv. snowmobile, je upravený sněžný skútr, které se nasazuje v lokacích, kde je logicky přístup ztížen sněhovou pokrývkou. Na tomto skútru není použita klasická technologie kamery, ale obsahuje speciální technologie, které jsou schopny vydržet extremní podmínky, které jsou například ve vysokohorských oblastech.[4] Je nutné abys pevné disky a další zařízení mohli pracovat v takto ztížených podmínkách.

Street View Trolley

Poslední vozidlem, který Google ke snímání používá je tzv. trolley. Ten byl speciálně navrhnut ke snímání vnitřních prostor a to nejčastěji muzeí a galerií. Jeho velikost je přizpůsobena, aby se zařízení vešlo do úzkých prostor muzea a snad projelo mezi uměleckými děly a skrz například dveře muzea.[5]

Soukromí

Častým tématem, které je v souvislosti s touto službou zmiňováno, je otázky soukromí subjektu na fotkách. Společnost Google se dostala, kvůli těmto otázkách bezpečnosti, často do právních sporů[6]. Existuje několik důvodů, proč ale tyto argument nejsou relevantní. Podrobně jsou uvedeny na stránkách Google Street View. [7] Následuje jejich stručný výčet.

Public access only

Fotografie jsou pořizovány na veřejných cestách, čili se neliší ničím od toho co může každý a kdokoli vidět během dne na ulici. Google také spolupracuje na tom, aby jednotlivá města byli připraveny na to, že se bude snímat, a je vytvořený plán, přesně kdy to bude, tak aby případný subjekt, který nechce být zveřejněn se mohl dopředu připravit na snímání.

Street View images are not real time

Fotografie nejsou v reálném čase. Zveřejněné fotografie jsou několik měsíců a někdy i let staré.

Individuals and license plates are blurred

Tváře lidí a licencované subjekty jsou digitálně upraveny a rozostřeny, tak aby nešla poznat identita jednotlivých subjektů.

You can request further blurring of a specific image

Google v případě požadavků na toto vymazaní, rozostření vyhový žadateli a jakýkoli subjekt ze snímaného prostředí smaže.

Pozitivní stránka

Google Street View v poslední době ukázala také svoji pozitivní stránku. Samozřejmě mimo všechny základní výhody, které běžný uživatel pomocí této služby využívá, tzn. prohlížení vybraných ulic po celém světě a pohled do světoznámých muzeí apod. Zachoval totiž historii v podobě architektury několika měst, které v poslední době postihlo silné zemětřesení a již zřejmě nikdy nebudou uvedeny do stejného stavu. [8]

Poznámky

  1. Google Maps [online]. 2011 [cit. 2011-05-16]. Street View: Explore the world at street level . Dostupné z WWW: <http://maps.google.com/help/maps/streetview/index.html>.
  2. Google Maps [online]. 2011 [cit. 2011-05-16]. Cars, Trikes & More. Dostupné z WWW: <http://maps.google.com/help/maps/streetview/technology/cars-trikes.html>.
  3. KRYL, Milan. Kryl.info [online]. 07. 10. 2009 [cit. 2011-05-16]. České Google Street View. Dostupné z WWW: <http://kryl.info/clanek/628-ceske-google-street-view>.
  4. Google Maps [online]. 2011 [cit. 2011-05-16]. Cars, Trikes & More. Dostupné z WWW: <http://maps.google.com/help/maps/streetview/technology/cars-trikes.html>.
  5. Google Maps [online]. 2011 [cit. 2011-05-16]. Cars, Trikes & More. Dostupné z WWW: <http://maps.google.com/help/maps/streetview/technology/cars-trikes.html>.
  6. ŘÍHA , Petr . Egonov.cz [online]. 07.06.2010 [cit. 2011-05-16]. GOOGLE versus ÚOOÚ v kauze StreetView. Dostupné z WWW: <http://www.egonov.cz/ctete/clanky/google-versus-uoou-v-kauze-streetview.html>.
  7. Google Maps [online]. 2011 [cit. 2011-05-16]. Privacy . Dostupné z WWW: <http://maps.google.com/help/maps/streetview/privacy.html>.
  8. LUTONSKÝ, Marek . Navigovat.cz [online]. 10. 4. 2009 [cit. 2011-05-16]. Google Street View zachoval města před zemětřesením. Dostupné z WWW: <http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/google-street-view-zachoval-mesta-pred-zemetresenim/sc-3-a-1314226>.

Použitá literatura