Google Moderator

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Hana Dvořáková

Klíčová slova: Google Moderator, ankety, hlasování, brainstorming, Google aplikace

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - Google, Google apps
podřazené ---

Charakteristika

Google Moderator je bezplatná online aplikace, kterou vytvořil Google v rámci programu App Engine. Tato aplikace byla spuštěna 24. srpna 2008 a jejím autorem je Taliver Heath.[1] Google Moderator funguje na principu ankety a jeho smyslem je pomoci při různém rozhodování, řešení problémů a stanovování priorit. Pro práci v této aplikaci je nutné mít založený účet na Googlu.

Google Moderator vám po přihlášení umožní vytvořit si různé série témat, do který mohou uživatelé zasílat své dotazy, návrhy či nápady k tématu. K zasílaným nápadům, návrhům a dotazům lze i připojit videa z Youtube. Uživatelé pak hlasují, zda je příspěvek dobrý či špatný, přičemž nejvíce kladně hodnocené příspěvky se posouvají nahoru. Zaslané návrhy a dotazy uživatelé také mohou komentovat.

Funkce Google Moderator

Na začátku nejprve musíme vytvořit sérii, do které budou uživatelé své dotazy či návrhy zasílat. Při zakládání série je třeba zadat její název, dále lze přidat i její popis, nastavit soukromí (zda je anketa veřejná všem uživatelům webu nebo jen skupině lidí, která dostane ke hlasování odkaz), vlastníky série (nastaví se přidáním jejich e-mailů). Dále je možné nastavit, zda je možné zaslat anonymní dotaz či návrh, zda lze připojit k dotazům či návrhům videa z youtube a zda mohou uživatelé přidávat k zaslaným návrhům či dotazům komentáře.

Uživatelé mají možnost si vybrat, jak se bude zobrazovat jejich jméno a příspěvky, které zaslali, mohou mazat.

V levém menu Google Moderator zobrazuje kolik jste zaslali do tématu příspěvků a kolikrát jste zahlasovali, seznam schválených či zamítnutých dotazů.

Zaslané návrhy a dotazy lze řadit dle oblíbenosti, data či aktuálnosti a lze v nich vyhledávat. Jdou také zobrazit formou prezentace. K dispozici je i možnost jakýkoliv návrh či dotaz sdílet prostřednictvím e-mailu, Twitteru, Facebooku, či Buzz. Celou sérii návrhů lze vyexportovat ve formátu CSV.


Výhody a nevýhody

Velký kladem této služby je zapojení velkého množství lidí a rychlé získaní zpětné vazby, přičemž záleží jen na vás pro jaké účely, a to jak pro komerční, tak i nekomerční Google Moderator využijete. Mezi nevýhody této služby patří nemožnost označit vyřešenou otázku či návrh do jiné kategorie či nemožnost přesouvat otázky mezi kategoriemi.

Tipy na využití

• pro brainstorming

• pro zjištění nejpalčivějších problémů

• pro přípravu rozhodnutí

• pro přípravu přednášek

• pro získání zpětné vazby na určitý produkt či službu

• pro optimalizaci firemní procesů

Zajímavosti

1. Barack Obama, současný prezident USA, založil ještě před svým zvolením v roce 2008 na své stránce Change.gov veřejné fórum pomocí Google Moderator s názvem „Open for Questions“, kde lidé mohli pokládat otázky na které by vláda měla odpovídat.[2]


2. Wael Ghonim, manažer pracující pro Google, využil tuto aplikaci při protestech proti Murabakově režimu v Egyptě na začátku roku 2011. Založil stránku Google Moderator pro Egypt s názvem Egypt 2.0, what does we need? What are our dreams?!", kam začali lidé dávat návrhy, jakým směrem by se měla vláda v Egyptě ubírat. Zapojilo se přes 140 000 uživatelů, kteří přidali přes 51 000 návrhů.[3]

Poznámky

  1. ARRINGTON, M. Use Google Moderator to Crowdsource Group Questions. TechCrunch [online]. September 25, 2008 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW: <http://techcrunch.com/2008/09/25/use-google-moderator-to-crowdsource-group-questions/>.
  2. TURNER, J. Obama’s Change. Gov Allows Open Questions Based on Google Moderator. Jack & Jill Politics [online]. 10 Dec 2008 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW: <http://www.jackandjillpolitics.com/2008/12/obamas-changegov-allows-open-questions-based-on-google-moderator/>.
  3. HOPKINS,C. Protesters Use Google Moderator to Brainstorm Egypt’s Future. ReadWriteWeb [online]. February 15, 2011 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW:< http://www.readwriteweb.com/archives/google_moderate_used_to_brainstorm_egypts_future.php>.

Použitá literatura

  • ARRINGTON, M. Use Google Moderator to Crowdsource Group Questions. TechCrunch [online]. September 25, 2008 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW:

<http://techcrunch.com/2008/09/25/use-google-moderator-to-crowdsource-group-questions/>.

  • LUTONSKÝ, M. Vyzkoušejme Google Moderator: co vám chybí na Živě.cz? (oživeno). Živě.cz [online]. 25. 9. 2008 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW:

<http://www.zive.cz/bleskovky/vyzkousejme-google-moderator-co-vam-chybi-na-zivecz-oziveno/sc-4-a-143772/default.aspx>.

  • TURNER, J. Obama’s Change. Gov Allows Open Questions Based on Google Moderator. Jack & Jill Politics [online]. 10 Dec 2008 [cit. 2011-04-16]. Dostupné na WWW:

<http://www.jackandjillpolitics.com/2008/12/obamas-changegov-allows-open-questions-based-on-google-moderator/>.