Google Latitude

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Jiří Zeman


Heslo: Google Latitude


Klíčová slova: poloha přátel


Synonyma:


související pojmy: sledování polohy

nadřazené - Google aplikace
podřazené


Charakteristika

Google Latitude je mobilní aplikace pro sledování polohy vyvinutá společností Google. [1]

Díky této službě může uživatel sdílet svoji polohu s přáteli nebo zobrazit na mapě jejich polohu. Služba Latitude je k dispozici v telefonu i v počítači. Pro použití služby Latitude je nutné:

  • Připojte se do služby Latitude pomocí svého účtu Google.
  • Přidat do služby Latitude své přátele (přidáním jejich účtů Google) a přijetí jejich žádosti o zobrazení vaší polohy.
  • Aktualizovat polohy z telefonu nebo počítače. [2]

Služba Google Latitude je funkce služby Mapy Google pro mobily a lze ji používat v těchto telefonech:

  • Zařízení se systémem Android, jako je G1 od společnosti T-Mobile
  • Zařízení iPhone a iPod touch (Brzy k dispozici)
  • Většina barevných zařízení BlackBerry
  • Většina zařízení s operačním systémem Windows Mobile 5.0 nebo novějším
  • Většina zařízení s operačním systémem Symbian S60 (chytré telefony Nokia) [3]

K využití služby Latitude ani není nutné vlastnit mobilní telefon vybavený přijímačem GPS nebo připojovat externí navigační modul. Mapy Googlu totiž umí zjistit polohu – více či méně přesně – pomocí mobilní sítě. Zejména ve městech je někdy přesnost velmi překvapující, v odlehlých oblastech se ale s určením polohy pomocí GPS samozřejmě nedá srovnávat. Rozptyl polohy Google na mapě znázorňuje barevným kruhem, takže je patrno, zda je místo určeno přesně nebo jen hrubým odhadem.


Základní funkce

Na mobilním telefonu v Mapách Google je zobrazena ikonka se jménem a například i fotografií známého, který je právě v určitém místě nebo vidíme čas poslední aktualizace polohy. Podobným způsobem je možno na mapě sledovat aktuální nebo poslední zveřejněnou polohu ostatních lidí, které jsou zařazeni mezi přátele.

Ikonky známých se ukazují přímo na mapě v mobilu, lze se podívat i na seznam osob, na jejich detailní kartu a třeba se k nim tímto prostřednictvím nechat navigovat nebo spíš spočítat trasu z místa, kde se nacházíte.

Přátele lze zobrazit na mapě i ve webovém prohlížeči. Bohužel to není možné jednoduše a přímo v Mapách Google (pouze při využití generovaného .kml souboru), ale pouze formou doplňku na personalizované úvodní stránce iGoogle. Polohu lze zobrazit na silniční, letecké nebo hybridní mapě. Na webu se dá také nastavovat viditelnost vůči všem kontaktům nebo individuální chování Latitude k jednotlivým přátelům. Zde je možno také manuálně zadat vaši polohu.


Využití

Nejedná se sice o plnohodnotnou náhradu komerčních sledovacích systémů, ale rodiče díky Google Latitude mohou mít přehled, kde jsou jejich děti, v některých případech se dá uvažovat i o firemním použití, například při práci z domu a podobně.

Nejblíže má ale Latitude k sociálním sítím a díky této službě můžeme mít přehled, kde jsou naši známí, a oni ví, kde jsme my.


Bezpečnost

V prvé řadě je možné nastavit, jak se jevíte všem svým kontaktům: jestli vidí vaši skutečnou polohu nebo ne, případně polohu je možno nastavit ručně. Individuálně je pak možné zvolit chování Latitude vůči jednotlivým kontaktům. Mohou vidět vaši přesnou aktuální polohu, případně jen název města, ve kterém se pohybujete. Anebo se jim můžete úplně skrýt, přičemž sami druhou stranu uvidíte, pokud druhá strana s vámi také sdílí informace o poloze. [4]


Literatura

1. Google Latitude. Wikipedia : The Free Encyclopedia [online]. 2010-11-25 [cit. 2011-01-02]. Dostupné z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Latitude>.

2. Google Inc. Google Mobile [online]. 2010 [cit. 2011-01-02]. Začínáme se službou Google Latitude. Dostupné z WWW: <http://www.google.com/support/mobile/bin/answer.py?hl=cs&answer=174824>.

3. Google Inc. Google Latitude [online]. 2010 [cit. 2011-01-02]. Zjistěte, kde právě jsou vaši přátelé. Dostupné z WWW: <http://www.google.com/intl/cs_cz/latitude/intro.html>.

4. LUTONSKÝ, Marek Navigovat.cz [online]. 5. 2. 2009 [cit. 2011-01-02]. Google Latitude: sledování mobilů z mobilů. Dostupné z WWW: <http://navigovat.mobilmania.cz/clanky/google-latitude-sledovani-mobilu-z-mobilu/sc-3-a-1314150>.