Gamifikace

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Jaromír Červený

Klíčová slova: gamifikace, hra, web

Synonima: ---

Související pojmy:

nadřazené - marketing
podřazené - ---

Co je Gamifikace?

Gamifikace je uplatňování tzv. technik herních designů, herního myšlení a herních principů do neherního prostředí jako jsou webové stránky orientované na zákazníky či mobilní aplikace. Jde o princip odměňování uživatelů za různé akce, které provádí na webu.
Nejvíce slouží např. na různých fórech, kde za určitý počet příspěvků získáváte různé výhody oproti ostatním uživatelům. Může to být větší různorodost výběru vašeho avatara či zobrazování odznáčků ve vašem profilu.
Herní techniky se v prostředích můžou projevovat např. sbíráním odznáčků, dosahování úrovní, tzv. progress barem nebo jinými vizuálními technikami, tabulka tzv. leaderboard.

Vznik

Jedním z prvních, kdo na tuto myšlenku přišel, byl Dennis Crowley. Internetový podnikatel, který se jednoho dne procházel na jednom z mostů v New Yorku uviděl na chodníku nasprejovanou houbičku z legendární hry Super Mario Bross a tak jak bylo zvykem v této hře na ni stoupnul. V tu chvíli ho napadla myšlenka „Ksakru, za tohle bych měl dostat nějaké body!“ A tak se zrodila gamifikace a a Dennis od té doby pracuje na tom, aby do našich životů vnesl radost z počítačových her.

Foursquare jako příklad

Tvůrcem této dnes zřejmě nejznámější formou gamifikace je samotný Dennis Crowley. Jedná se o mobilní aplikaci, ve které jde o tzv. chek-iny. Ty získáváte tak, že si spustíte aplikaci, ta vás lokalizuje pomocí GPS a vyhledá všechna místa zadaná v této aplikaci. Vy si poté vyberete, kde se právě nacházíte a „checknete“ se zde. Za každé checknutí tak získáváte body a odznáčky a můžete tak soupeřit se svými přáteli kdo je více aktivní a získá tak více odznáčků.
Více info naleznete na oficiálních stránkách https://foursquare.com/
V ČR není moc rozšířeno a má k 12. 1. 2012 4230 uživatelů.

Skupiny uživatelů

Achiever - hráč, který se snaží být nejlepší a ukázat se ostatním (sbírá body, plní úkoly)
Socialiser - gamifikace mu slouží spíše jako možnost zaspojit se do společenského života (sdílení informací, seznamování)
Explorer - rád objevuje nové možnosti, nové mapy a oblasti
Killer - miluje výhru, rád vyhledává souboje

Gamifikace a marketing

Gamifikace je jedním z možných způsobů propagace webových stránek za účelem návštěvnosti či propagace některých výrobků. Lidé si tímto způsobem mohou osvojovat obsahy stránek, které by jinak nenavštívili. Gamifikace je tedy provede celým obsahem, kterým by se jinak uživatel bez zábavných principů gamifikace nedostal.
Tim Chang, vedoucí investiční firmy Norwest Venture Partners říká, že: „Herní mechanismy jsou prostě způsob, jak u spotřebitelů vypěstovat závislost“ Závislost tak může vypadat následovně v případě použití aplikace Foursquare. „Jak by to mohla být pitomost, když už jsem tím strávil tolik času? Budu se checkovat dál! A co je to za drzouna, který se stal starostou v parku, kde jsem se přihlásil už stopětasedmde-sátkrát, protože tam chodím každý večer venčit psa?“ Dále dodává „Udržují zájem lidí, aby vydrželi něco dělat dlouho. Na rozdíl od virálů, na které kliknete, podíváte se a už se k nim nikdy nevrátíte.“¹ [1]
Proto je gamifikace mocná zbraň v marketingu. V ČR se gamifikace za účelem marketingu používá víceméně jen na slevových portálech jako např. Kolo štěstí na webu Slevomat.

Poznámky

  1. KOČÍ, Petr. Kdo si hraje, neuteče? Co je gamifikace a jak může pokračovat válka o naši pozornost. In: Lupa [online]. 26.7.2011 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/kdo-si-hraje-neutece-co-je-gamifikace-a-jak-muze-pokracovat-valka-o-nasi-pozornost/?discussionBox-tabId=top&do=discussionBox-switch

Zdroje

1. KOČÍ, Petr. Kdo si hraje, neuteče? Co je gamifikace a jak může pokračovat válka o naši pozornost. In: Lupa [online]. 26.7.2011 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.lupa.cz/clanky/kdo-si-hraje-neutece-co-je-gamifikace-a-jak-muze-pokracovat-valka-o-nasi-pozornost/?discussionBox-tabId=top&do=discussionBox-switch
2. FourSquare. FourSquare [online]. [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: https://foursquare.com/
3. Gamification. Gamification [online]. 2011 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://gamification.cz/
4. Velké značky přicházejí na chuť gamifikaci. In: Mediaguru [online]. 10.2.2012 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.mediaguru.cz/2012/02/velke-znacky-prichazeji-na-chut-gamifikaci/
5. HOLEČKOVÁ, Romana. Gamifikace – Hra v reálném životě. In: Marketing Ostrava [online]. 18.1.2012 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.marketingostrava.cz/novinky/208-gamifikace-hra-v-realnem-ivot