GNU LGPL

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Tereza Deutschová

Klíčová slova: licenční podmínky, open source, free software,

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - GNU GPL, Free Software Foundation
podřazené - ---

Vymezení LGPL

GNU Lesser General Public License nebo také Library GPL je licencí svobodného softwaru. Tato licence je určena k šíření dynamických sdílených knihoven. Licence LGPL je méně restriktivní formou licence GPL (General Public License). GPL totiž vyžaduje, aby všechna díla používající dílo pod licencí GPL spadala rovněž pod licenci GPL. [1]

Ze známých programů, které jsou chráněny Lesser General Public License je možné jmenovat OpenOffice.org, 7-Zip, Mozilla Firefox nebo Mozilla Thunderbird.[2]

Odlišnosti od GPL

Softwarová knihovna označuje soubor funkcí a procesů, který může být sdílen více programy. Již vytvořený zdrojový kód této knihovny se dá použít i v jiných programech. Existuje však mnoho programů, které by chtěli chráněnou softwarovou knihovnu použít, ale které nemají licenci kompatibilní s General Public Licence. K tomu je určena Lesser General Public License. LGPL umožňuje linkovat softwarové dílo (například již zmíněnou softwarovou knihovnu) do jiného díla, které jinak licenci GPL nemá. Tyto programy tím získají možnost sdílené knihovny zcela legálně používat. [3] Zároveň je kód knihovny chráněn úplně stejně, jako kdyby byl šířen pod GPL.

Zato General Public Licence je určen spíše pro samotné svobodné programy než knihovny a moduly. Pokud by byla knihovna (nebo modul) šířena pod licencí GNU GPL musel by být pod stejnou licencí šířen i program, který ji používá. To by však u většiny komerčních projektů nebylo možné.

Jakou licenci zvolit a která licence je pro danou knihovnu vhodnější je otázkou strategie, kterou chce její autor použít. V současné době je většina knihoven šířena pod licencí LGPL. Pokud se jedná o jedinečnou a unikátní knihovnu je pro vývoj svobodného softwaru lepší a hlavně přínosnější publikovat ji pod licencí GNU GPL. [4]

Vznik LGPL

Tato licence je, stejně jako GPL, pod správou Free Software Foundation (FSF), nadací pro svobodný software. Free Software Foundation byla založena v roce 1985 a cílem této nadace je podporovat vývoj svobodného softwaru. Základem filosofie je přesvědčení, že free software je záležitost svobody. A lidé by měli mít možnost využívat software všemi způsoby, které přinášejí společenský užitek.

GNU LGPL vychází z projektu GPL. Tuto licenci vytvořil Richard Stallman v roce 1989 a byla určena pro programy, které vznikli pod Free Software Foundation. FSF definuje tři základní svobody v jeho používání - svobodu kopírovat program a poskytovat ho, za druhé, svobodu libovolně měnit program a za třetí, svobodu rozšiřovat vylepšené verze a tím pomoci budovat komunitu.

Library General Public License vyšla společně s druhou verzí GPL v červnu 2011. I když se jednalo o první vydání této licence, byla označena číslem 2, aby bylo zřejmé, že se s licencí GNU GPL doplňují. Číslování verzí se shodovalo do roku 1999, tehdy byla vydána verze 2.1 licence LGPL. Ve stejné době byla licence přejmenována z GNU Library General Public License na GNU Lesser General Public License. [5] Třetí, zatím poslední aktualizace, vyšla v roce 2007.

Poznámky

  1. GNU LGPL. AbcLinuxu.cz [online]. 3. 10. 2005 [cit. 2011-12-29]. Dostupné z: http://www.abclinuxu.cz/slovnik/gnu-lgpl
  2. Kiesel Michal. Svobodný software pro veřejné knihovny. Část II.. Inflow: information journal [online]. 2010, roč. 3, č. 4 [cit. 2012-01-15]. Dostupný z WWW: <http://www.inflow.cz/svobodny-software-pro-verejne-knihovny-cast-ii>. ISSN 1802-9736.
  3. Pojem "LGPL". Tovarna.cz [online]. [cit. 2011-12-29]. Dostupné z: http://www.tovarna.cz/cz/slovnik-pojmu/44-lgpl/
  4. Why you shouldn't use the Lesser GPL for your next library. GNU Operating System [online]. [cit. 2012-1-14]. Dostupné z: http://www.gnu.org/licenses/why-not-lgpl.html/
  5. GNU General Public License. GNUGPL.cz [online]. [cit. 2011-12-29]. Dostupné z: http://www.gnugpl.cz/

Použitá literatura