Foursquare

Z WikiKnihovna
Verze z 6. 2. 2012, 13:15, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (2 revize: IMPORT D-F: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Marcela Střelcová

Klíčová slova: GPS, LBS (Location Based Services), online sociální síť, smartphone, online marketing, public relations, sociální média

Související pojmy:

nadřazené: Location Based Services (Služby založené na zjištění polohy), mobilní aplikace

podřazené:--


Popis

Foursquare je služba založená na zjištění polohy na principu hry, která využívá GPS a internet.[4] Usnadňuje vyhledávání nových přátel, funguje jako průvodce a zároveň jako hra, která nutí uživatele zkoumat nové věci, čímž lze získat odměny (badges). Uživatelé tak mohou zaznamenat místo, kde se nacházejí, sdělit to svým přátelům a později si prohlížet, kde byli a s kým.[2]


Historie vzniku

Spoluzakladatelé služby Foursquare Dennis Crowley a Naveen Selvadurai se potkali v roce 2007. Na podzim roku 2008 začali vytvářet první verzi této aplikace, která byla spuštěna v Texasu v březnu roku 2009. V současnosti se na správě podílí na 40 zaměstnanců. V prosinci roku 2010 bylo napočítáno zhruba 5 miliónů uživatelů využívajících této služby, z toho odhadem 1500 českých.[1]


Princip Foursquare

K tomu, abyste mohli službu Foursquare používat, je potřeba několik kroků. Jako první je nutná registrace na stránkách Foursquare.com. Po splnění tohoto kroku si vytvoříte okruh přátel, kteří také využívají tuto službu a tím vám Foursquare může prozradit, kde se nacházejí (pokud tuto možnost povolili). Dále je dobré si aplikaci přidat na mobilní telefon s GPS (např. iPhone, Android, BlackBerry aj.), čímž docílíte zobrazení seznamu míst, které se nacházejí okolo vás. Tím, že se na daném místě „zapíšete“ (anglicky „check-in“), máte možnost získat body, které lze dále využít v podobě odměn. Navštívená místa můžete komentovat a doplňovat o různé informace, čímž se budují databáze, užitečné pro všechny uživatele služby. Pokud jste narazili na místo, které v aplikaci Foursquare není, jednoduše jej přidáte spolu s dalšími informacemi a komentáři. Další možnost využití plyne z již vybudované sítě přátel na některé online sociální síti (např. Facebook, Twitter). Můžete mezi sebou komunikovat, aniž byste za SMS platili, šířit informace v podobě zapisování navštívených míst v reálném čase tak, aby je viděli všichni vaši přátelé a ne jen uživatelé Foursquare. Z komentářů jiných uživatelů můžete získat představu, zda-li podnik, před kterým stojíte, stojí za návštěvu či nikoliv. Pokud některé místo navštěvujete opakovaně, můžete se stát virtuálním starostou daného místa. Službu Foursquare lze využívat i pokud nevlastníte smartphone, a to přes webové rozhraní, kde můžete nastavovat svůj účet a doplňovat informace o vašich návštěvách. [3]


Marketingové a komerční využití

Z pohledu majitelů podniků může být aplikace, jako je Foursquare, obrovskou výhodou, stejně tak, jako nevýhodou. Z uveřejněných komentářů lze vyčíst, co zákazníky zajímá, který produkt se jim líbí/chutná, co se jim naopak nelíbí/nechutná a co vy v daném podniku/službě vylepšili. Velkým lákadlem pro uživatele je systém odměn. Pravidelní zákazníci svým pravidelným „zapisováním“ na konkrétním místě dělají podniku reklamu a na oplátku je jim nabízen např. drink nebo sendvič zdarma. Aplikaci lze také využít jako upoutávač na blížící se akci. Uživatelé pak mohou opět dostat za svoji účast odměnu.


Výhody a nevýhody pro uživatele

Z uživatelského hlediska slouží aplikace jako pomocník. Například pokud se vydáte do neznámého místa, aplikace vám pomůže ve výběru restaurace, hotelu, doporučí místa k vidění, která jsou poblíž, poučí vás o speciálních nápojích a událostech, upozorní na obchody s případnými slevami. Druhou velkou výhodou je setkávání se s přáteli. Na rozdíl od sociálních sítí, kde se nepotkáte tváří v tvář, přes aplikaci Foursquare můžete vidět, kde se právě nacházejí a setkat se naživo. Velkým lákadlem je forma hry. Je zábava, když vás někdo odměňuje za nějakou činnost nebo za to, že se nacházíte právě na onom místě. Na druhou stranu je to další zásah do soukromí. Tím, že dáte světu vědět, že se nacházíte na opačném konci republiky, můžete pomoct zlodějům. Anebo když se přihlásíte z bytu své milenky (i když odměna 100 bodů ve Foursquare může být lákavá), je to vaše riziko. Stejně tak i vy se dozvíte mnohem více o svých přátelích.[3]


Využití pro knihovny

Zde je pár tipů, jak využít Foursquare ve vaší knihovně:

1. Přidejte knihovnu jako nové místo a pokud to již udělal někdo před vámi, upravte stávající údaje. Zadejte adresu, telefonní číslo a odkaz na Facebook nebo Twitter, čímž uživatelům usnadníte zapsání v dané knihovně.

2. Otagujte patřičně knihovnu pojmy jako např. knihovna, knihy, hudba, wi-fi. Poslední zmiňované vám zajistí přední příčku v seznamu hledaných wi-fi sítí.

3. Napište tipy, co se dá ve vaší knihovně dělat. Nezapomeňte ani na vytvoření událostí a následnou odměnu za zapsání se na dané akci.

4. Jde o hru, takže nezapomeňte odměňovat uživatele za pořízení si čtenářského průkazu. [5]


Podobné projekty

Podobné služby najdete například na www.brightkite¬.com, www.loopt.com, www.gowalla.com, www.whrrl.com nebo www.yelp.com. Na českém trhu stojí za zmínku www.lokola.cz.[3]


Použité zdroje:

1. Foursquare [online]. c2010 [cit. 2010-12-27]. About. Dostupné z WWW: <http://foursquare.com/about>.

2. CALLAN . Dontdrinkthekoolaidblog [online]. February 2, 2010 [cit. 2010-12-27]. Why you should care about Foursquare. Dostupné z WWW: <http://www.dontdrinkthekoolaidblog.com/why-you-should-care-about-foursquare/>.

3. DOČEKAL, Daniel. Lupa.cz [online]. 27.1.2010 [cit. 2010-12-27]. Foursquare je prý "příští Twitter". Dostupné z WWW: <http://www.lupa.cz/clanky/foursquare-je-pry-quotpristi-twitterquot/>.

4. HANDL, Jan. Marketing journal [online]. 17.3.2010 [cit. 2010-12-27]. Foursquare, příští marketingový hit?. Dostupné z WWW: <http://www.m-journal.cz/cs/internet/socialni-site/foursquare-pristi-marketingovy-hit__s416x6394.html>.

5. PORTER, Michael; KING, David Lee. Foursquare for Libraries.. Public Libraries [online]. 2010, 49, 2, [cit. 2010-12-27]. s. 22. Dostupný z databáze EBSCO. ISSN 0163-5506.