Fitbit

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Václav Piták

Klíčová slova: wireless, sledovací zařízení

Synonyma:

Související pojmy:

nadřazené - Quantified-Self

podřazené -


Společnost

Americká společnost Fitbit, sídlem v San Franciscu, je známa především pro své zařízení, jež už v dnešní době sledují vaši veškerou denní aktivitu, ať už se jedná o běh, jídlo či dokonce spánek. Firmu roku 2007 založilo duo James Park a Eric Friedman, a již o rok později světu představili svůj první produkt, který nesl jednoduchý název "Fitbit Classic". V loňském roce 2013 na trh uvedla již svůj v pořadí šestý model - Fitbit Force. 

Zařízení

Fitbit ve svých zařízeních užívá tří-dimenzionální snímače pohybů podobného tomu, který se užívá také například v herní konzoli Wii. Ten snímá na základě zadaných fyziologických hodnot uživatele například počet ušlých kroků, nastoupaných schodů, spálených kalorií atd. Samozřejmostí je doba trvání dané aktivity a i její samotná intenzita.

Každý přístroj má i svou "základní stanici", která je určena k nabíjení přístroje a také se skrze ni párují naměřená data s uživatelským profilem na webu výrobce. Firma vyvinula již celkem 6 typů, z čehož ten první Classic již ale není v běžném prodeji.

Fitbit Classic 

Na trhu od: 9. září 2008

První model, který se objevil na trhu, uměl sice pouze změřit počet kroků, vzdálenost, intensitu dané aktivitu a kvalitu spánku, nicméně díky jednoduchému designu bodoval u uživatelů hned od svého vstupu na trh. V podstatě se jednalo o malý černý a poměrně úzký přístroj, který šel jednoduše a především diskrétně připnout na kteroukoli část oděvu. 

Fitbit Ultra

Na trhu od: 11. října 2011

Po třech letech se na trhu objevil nový typ zařízení, ale v podstatě se jedná pouze o vylepšený model Classic. Model byl samozřejmě vylepšen po HW stránce, ale jinak příliš mnoho nových funkcí nepřinesl. Mezi ty nejviditelnější patří zobrazení hodin na displeji přístroje, nebo také zobrazení krátké osobní zprávy poté, co je přístroj po chvilce klidu zase uveden do pohybu. Novinkou byl také výškoměr, který měřil počet vystoupaných pater, avšak nevýhodou bylo fixní měření 1 patro = 3m.

Fitbit One

Na trhu od: 17. září 2012

Fitbit One znovu je opět pouze vylepšením předchozího modelu. Tou nejvýznamnější novinkou, jež na trh přinesl, je bezdrátové uploadování naměřených dat, například skrze uživatelův mobilní telefon, a to díky technologii Bluetooth 4.0. Fitbit One byl první tracker, který tuhle možnost nabídl. Nutnost bylo pouze vlastnit aplikaci od výrobce, která je nativní jak pro iOs, tak i pro Android.

Fitbit Zip

Na trhu od: 17. září 2012

Fitbit Zip cílí na ty méně náročné, a nebo i méně movité uživatele. Z funkcí nabízí pouze měření počtu kroků, spálených kalorií a ušlou vzdálenost. Odlišuje se i designem, kdy je jednotka spíše ve tvaru čtverce, kdy je horní hrana protažená, aby bylo možné přístroj za něco ucyhtit. Je také jediným přístrojem od Fitbitu, který užívá jednorázových baterií. Z cele nabídky je také ovšem nejlevnější. Umí ale také bezdrátový přenos dat jako Fitbit One.

Fitbit Flex

Na trhu od: květen 2013

S tímto modelem končí éra připnutých zařízení a začíná éra náramků. Měřící jednotka je zasunuta v pásku, který si jen připnete na ruku. Zachován byl ovšem i nadále poměrně diskrétní design. Náramek byste neměli v zásadě vůbec sundávat, a to ani ve sprše, jelikož je vodotěsný, díky čemuž monitoruje vaši aktivitu celých 24 hodin denně, a to včetně spánku, který zde má svůj vlastní speciální mód. Ráno tak můžete vidět, jak dlouho jste usínali, kolik hodin jste skutečně tvrdě spali, a kdy jste naopak byli jen v lehkém spánku. Se spánkem souvisí i nova funkce budíku, který uživatele ovšem nebudí zvukem, nýbrž jemnými vibracemi na zápěstí. 

Náramek po obvodu 5 LED diod, jež symbolizují váš vytyčený denní cíl. Jak se blížíte k jeho splnění, diody se postupně rozsvěcují, a tak máte svoji denní aktivitu neustále pod dohledem, kdy stačí jen letmý pohled na vaše zápěstí. Stejně jako Fitbit One a Fitbit Zip, i Fitbit Flex lze propojit s vaším mobilním telefonem. 

Fitbit Force

Na trhu od: 10. října 2013

Fitbit Force je pohým vylepšením předchozíhu modelu a přinesl v podstatě s sebou pouze možnost sledování vašich aktivit v reálném čase. 

Spíše se tak mluvilo o zdravotních problémech, které s sebou tento model přinesl, kdy se několika tisícům uživatelům začala na ruce v místě nošení náramku objevovat vyrážka. Původní vyjádření firmy, že se jedná o alergii na nikl bylo vyvráceno poté, co několik uživatelů nosilo přívěšky a náramky z tohoto kovu bez jakékoli alergické reakce. Alternativní hypotéza se týkala možného radioaktivního záření. Uvádí se, že počet uživatelů s touto reakcí je takřka deset tisíc. [1]

Fitbit Aria

Na trhu od: Duben 2012

Fitbit Aria je osobní váha, která má možnost pamatovat si až 8 uživatelů. Měří dnes již klasické věci jako množství svalové hmoty, tuku, vody, BMI uživatele atd., ale výhodou je právě možnost odesílání dat na váš uživatelský profil, kde máte možnost vidět souhrně vývoj všech sledovaných aktivit. 

Mobilní aplikace

Jen několik týdnů po vydání Fitbit Ultra byla na trh uvedena Mobilní aplikace pro operační systém iOs, jenž běží na mobilech IPhone. Uživatelé smartphonů si museli chvíli počkat, protože nativní aplikace pro Android vyšla až o pět měsíců později. Uživatelé mohli zadávat jídlo, které snědli, vodu kterou vypili, své aktivity, jež přístroj neměřil, a také svůj vlastní osobní cíl a mohli tak sledovat svou postupnou cestu k němu, i když zatím pouze offline. Dříve byla aplikace vázána na data z uživatelova účtu, či na data přímo zadaná, ale s nástupem technologie Bluetooth 4.0 a její využití v modelech Fitbit One a Fitbit Zip se tohle změnilo a aplikace si tak data stahuje takřka okamžitě.

Citace

  1. Consumer Product Safety Commission.  Fitbit Recalls Force Activity-Tracking Wristband Due to Risk of Skin Irritation. [online]. [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: https://www.cpsc.gov/en/Recalls/2014/Fitbit-Recalls-Force-Activity-Tracking-Wristband/

Použitá literatura

MYSLIVEČEK, David. Fitbit Flex - náramek, který vám změní život. [online]. [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: http://www.svetandroida.cz/fitbit-flex-fitness-naramek-recenze-201403#naramek

Fitbit Company Profile. Crunch Base [online] [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: http://www.crunchbase.com/company/fitbit

Fitbit Devices.  [online] [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: http://www.fitbit.com/devices

CHENG, Jacqui. New Fitbits can sync with iPhones, Androids via Bluetooth 4.0. [online]. [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: http://arstechnica.com/gadgets/2012/09/new-fitbits-can-sync-with-iphones-androids-via-bluetooth-4-0

Consumer Product Safety Commission.  Fitbit Recalls Force Activity-Tracking Wristband Due to Risk of Skin Irritation. [online]. [cit. 2014-05-29]. Dostupné z: https://www.cpsc.gov/en/Recalls/2014/Fitbit-Recalls-Force-Activity-Tracking-Wristband/