Facebook

Z WikiKnihovna
Verze z 6. 2. 2012, 11:14, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (29 revizí: IMPORT D-F: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))

rrLS1o <a href="http://umlerwfpkjni.com/">umlerwfpkjni</a>, [url=http://yfglrpttcjnf.com/]yfglrpttcjnf[/url], [link=http://xjybezruuomt.com/]xjybezruuomt[/link], http://hzsykrpquonw.com/

Charakteristika

Facebook slouží především k tvorbě sociálních sítí, komunikaci mezi uživateli, sdílení multimediálních dat, udržování vztahů a zábavě. Facebook založil Mark Zuckerberg, bývalý student Hardwarské univerzity. Systém původně otevřený výhradně studentům škol byl postupně zpřístupněn všem uživatelům a stal se tak univerzální komunitní službou.

Možnosti systému

Možnosti jsou v podstatě určovány samotnými uživateli. Po registraci uživatel vyplní svůj detailní profil a poté se může připojovat k různým sociálním sítím nebo skupinám a získávat nové přátele. Profil jiných uživatelů je registrovaným zveřejněn na základě vzájemného souhlasu. Systém umožňuje komunikaci mezi uživateli pomocí zpráv nebo diskusních fór. Další funkčnost obstarávají aplikace, základní přímo z dílen Facebooku * Photos (sdílení fotografií)* Video (sdílení videa)* Events (plánování akcí s přidáním multimediálního obsahu)* Wall (přijímání vzkazů od ostatních uživatelů)* Gifts (zasílání dárků ve formě vektorových obrázků)* Marketplace (vkládání inzerátů, výměna a prodej různých věcí)* Poke (funkce interpretovaná jako snaha o upoutání pozornosti)a jiné(Import RSS, import skladem, testy, mapy, přání, hry). Vedle těchto vznikají další aplikace díky otevřenému rozhraní pro programování vlastních aplikací Facebook Platform.

Jak systém funguje

Jako unikátní identifikace uživatele zde slouží e-mailová adresa. Pro registraci stačí zadat jméno, e-mail, zvolené heslo a zařazení buď jako student, zaměstnanec či jiné.

Pokud má uživatel e-mailový účet u některé ze světoznámých služeb (Yahoo, Gmail...), nabízí Facebook přečtení už existujícícho adresáře kontaktů a vyhledání přátel v rámci systému. Alternativně lze adresář nahrát z některých běžně rozšířených e-mailových klientů.

V levém sloupci úvodní přihlašovací stránky se nachází hlavní navigace dle používaných aplikací [1]. Nahoře na stránce po příhlášení je pak lišta s nabídkou - kostrou celého systému - profilem, přáteli, fotkami, skupinami, událostmi, poštou [2].

Hodnocení

  • Facebook se vyznačuje jednoduchým designem, má jasné rozdělení a provázanost, je graficky střídmý.
  • Úvodní strohé a stručné stránky zaručují přehlednost a funkčnost.
  • Jednotlivé komponenty Facebooku jsou vhodně propojeny, většina textu slouží jako hypertextové odkazy k dalšímu souvisejícím stránkám a obsahům.
  • Největší nevýhodou Facebooku může být považována jeho dostupnost pouze v anglickém jazyce. Na lokalizaci pod názvem Facebook In Your Language se ale již pracuje.
  • Další problémy vyplývají z koncentrace citlivých osobních dat a množství aplikací, které k nim mají přístup. Na jednu stranu tím Facebook částečně ztrácí kontrolu nad vlastními uživateli, na druhou je však nabízen lepší a širší výběr a tím dosaženo zásadní výhody nad konkurencí.
  • Užitím e-mailové adresy jako unikátní identifikace uživatele je vyřešen potenciální problém duplicity. To ale zároveň přináší i nevýhodu ve formě menší anonymity.

Závěr

Facebook je považován za nejupravenější komunitní portál a jeho předností je schopnost poskytnout ty správné nástroje jakékoli komunitě. Facebook může být srovnáván s u nás fungujícími servery např. Spolužáky, Lidi, Líbím se ti, které na něj však svými možnostmi nedosahují, přestože mají více českých uživatelů a jsou v českém jazyce. Uvedené české služby jsou profilované převážně jako seznamky a místa okamžité zábavy, zatímco Facebook je serióznější a spíše než na seznamování je využíván jako virtuální nástroj pro pěstování existujících vztahů. Jako významný komplexní systém pro internetovou komunikaci vybočuje Facebook nejen mnoha možnostmi, ale i způsobem otevírání se reklamě.

Reference

http://en.wikipedia.org/wiki/Facebook