Den pro dětskou knihu

Z WikiKnihovna
Verze z 6. 2. 2012, 13:07, kterou vytvořil Michal Klajban (diskuse | příspěvky) (43 revizí: IMPORT D-F: import stránek z hlavního jmenného prostoru z KiskWiki (http://kisk.phil.muni.cz/))
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání
Autor: Lucie Kořistková
Soubor:2009.jpg
Foto: Den dětské knihy [online]. 2009 [2010-04-07]. Ke stažení. Dostupné z http://skip.nkp.cz/KeStazeni/akcDen09/plakat-ddk.pdf


Klíčová slova: dětská kniha, propagace knih, předvánoční prodej knih, projekt SKIPU, akce knihoven,

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené: projekty SKIPU, každoroční akce knihoven
podřazené: ---


Charakteristika

Den pro dětskou knihu je projekt SKIPu (Svaz knihovníků a informačních pracovníků), jehož první ročník byl odstartován v roce 2007. První termín této celostátní akce byl vybrán na den 1.prosince 2007. Den pro dětskou knihu vznikl kvůli propagaci dětských knih, čtení a čtenářství, ale také knihoven jako institucí. V průběhu dne se tedy v knihovnách prodávají knihy, zvláště dětské, ale také se zde prezentuje knihovna formou dne otevřených dveří. Také se zde konají různé další akce jako výstavy, soutěže či vystoupení, např. vyhlašování literárních cen, registrace nových uživatelů knihoven zdarma, různé rébusy či křížovky, vystoupení dramatických kroužků, autorská čtení zajímavých spisovatelů či ilustrátorů pro danný region, zkrátka záleží na tom, co si sama knihovna zorganizuje.

Termín byl vybrán právě na období před Vánoci, aby tento program spadal do období relaxace a klidu a navolil tu správnou vánoční atmosféru. Kníhovníci chtějí, aby rodiče přemýšleli nad knihami jako dárky pro své milé pod stromeček a děti tak navázaly lepší kontakty s knihami. Aby knihy měly větší význam pro děti jako televize a internet.

Prvotní nápad byl realizován v podobě nultého ročníku, který se konal 25.listopadu 2006 v knihovně v Děčíně. Hlavní organizátorkou Dne pro dětskou knihu byla paní Eva Kubšová z této knihovny. "Akce probíhala od rána do večera, podílela se na ní téměř celá knihovna a pro velkou organizační náročnost knihovna využívala jako hostesky studentky gymnázia." [1] Pozvání přijala všechna děčínská knihkupectví a prodávala zde své knihy. V knihovně měl svůj stánek i děčínský antikvariát a nakladatelství Portál. Akce měla veliký úspěch, byla místními medii hodně propagována a knihovna získala i nové materiální prostředky.

SKIP tímto a jinými projekty se snaží nalákat nejen děti, ale i dospělé do knihoven, aby se seznamovali s možnostmi půjčování knih, ale i službami, které knihovny nabízejí. Knihovny se v posledních letech snaží o zkvalitňování služeb či zpřístupňování informací.

Do tohoto projektu se může přihlásit každá knihovna, která má chuť něco dělat pro uživatele knihovny, ale i širokou veřejnost. Stačí se pouze zaregistrovat na oficiálních stránkách SKIPu.

I.ročník

Den pro dětskou knihu se v roce 2007 odehrával zhruba asi ve stovce veřejných hnihoven. Program byl velice pestrý, každá knihovna si s tím poradila dle svého, z okolí Brna nejzajímavěji postavený program měly knihovny např.:

 • Městská knihovna Tišnov: Tato knihovna zaujala výstavou knih od nakladatelství Thovt, dále propagovala své prostory nabídkou dárečku při registraci do knihovny.
 • Knihovna Karla Dvořáčka: Zde se mohli čtenáři do 15-ti let přihlašovat do knihovny zdarma, zajímavý byl i "workshop obecně prospěšné společnosti poskytující sociální služby zrakově postiženým" [2]

II.ročník

Termín byl stanoven na dne 28.listopadu 2008. Knihoven se zaregistrovalo daleko více než v I.ročníku, z okolí Brna jsou zajímavé takové knihovny, které měly svůj program postavený na jiných aktivitách než jen prodej knih:

 • Knihovna Jiřího Mahena: Tentokrát tato knihovna motivovala turnajem v pexesu či besedou s brněnským spisovatelem Aloisem Mikulkou.
 • Městská knihovna Znojmo: Tato knihovna excelovala mimo prodeje knih a jiných, řekněme „tradičních“ aktivitách také procházkou po vánočním Znojmě.

III.ročník

Pro Den pro dětskou knihu za rok 2009 vzniká oficiální stránka projektu (http://www.dendetskeknihy.cz/)."Termín je stanoven na 28. listopadu 2009, tj. sobotu před 1. nedělí adventní."[3] Do akce se zapojilo více knihoven než v předchozích letech, program byl čím dál více zajímavější. Jakožto tradičně pro děčínskou knihovnu tak i letos je hlavní organizátorkou paní Eva Kubšová. Pro rok 2009 se tohoto dne zúčastnilo asi 150 knihoven, přičemž účastníky byly i daleko menší knihovny než v minulých letech. Jen z okolí Brna tyto:

 • Místní knihovna Babice
 • Obecní knihovna Moravská Nová ves
 • Městská knihovna Blansko

Použité zdroje

 1. SKIP-Svaz knihovníků a informačních pracovníků [online]. 2002? [cit. 2010-04-07].Přehled akcí běžného roku.2007-Den pro dětskou knihu. Dostupné z WWW: < http://skip.nkp.cz/akcDen07.htm>.
 2. SKIP-Svaz knihovníků a informačních pracovníků [online]. 2002? [cit. 2010-04-07].Přehled akcí běžného roku.2007-Den pro dětskou knihu. Seznam knihoven.Dostupné z WWW: http://skip.nkp.cz/KeStazeni/akcDen07/Seznam.doc
 3. Den dětské knihy [online]. 2009 [cit. 2010-04-07]. <Dostupné z WWW: <http://www.dendetskeknihy.cz/>.
 4. Den pro dětskou knihu - dětské knížky, které nás baví [online]. Čtesyrád. 2009-2010 [cit. 2010-04-07]. Dostupné z WWW: <http://www.ctesyrad.cz/sady/den-pro-detskou-knihu-detske-knizky-ktere-nas-bavi>
 5. Městská knihovna Děčín [online]. 2010 [cit. 2010-04-07]. Dostupné z WWW: <http://www.dcknihovna.cz/index.php/2007/10/>.