Delicious

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Filip Šubrt

Klíčová slova: web 2.0, záložkování, sociální sítě, domain hack, delicious

Související pojmy: záložkování, sociální sítě, web 2.0, uživatel, tag, záložka, webová služba


Historie

Webovou službu del.icio.us založil Joshua Schachter ve Spojených státech amerických v září roku 2003. Předchůdcem del.icio.us byl program Muxway, který Schachter vytvořil pro svou potřebu. Program Muxway umožňoval ke každému odkazu přidávat tagy. Díky tomu, bylo velmi snadné se vyznat v uložených odkazech.

Původní adresa služby byla del.icio.us. (výslovnost delišs, český překlad chutný), byla po souhlasu autora původního názvu, Joshuy Schatera, změněna na současnou podobu www.delicious.com. Původní název del.icio.us vytvořil Schachter na základně tzv. Domain hacku.
Domain hack je nekonvenční vytvoření jména domény, kdy se využije generická nebo národní doména nejvyššího řádu, tak by celé jméno bylo možno vyslovit jako slovo.[4]
V březnu roku 2006 překračuje počet uživatelů www.delicious.com 1 milion uživatelů. Již v březnu roku 2007 se počet uživatelů již zdvojnásobuje na více jak 2 miliony uživatelů.

Popis služby

Delicious je největší webová služba, která umožňuje uživatelům tagovat (značkovat) své oblíbené webové stránky. Výhodou služby je velice jednoduché a intuitivní prostředí. Po přihlášení ke službě, musíte mít účet/mail na www.yahoo.com, vám bude nabídnuta varianta adresy vašich záložek www.delicious.com/priklad. Dále již stačí kliknout na tlačítko save a vložit adresu stránky. Poté nám delicious.com nabídne formulář, kde jsou položky[2]:

 • URL adresa stránky, kterou si chceme uložit
 • Title titulka webové stránky (delicous.com přebírá automaticky)
 • Notes poznámky, které si chceme ke stránce poznamenat
 • Tags tagy, které se váží ke stránce. Pro začátek, jsou automaticky vyplněny populární tagy, které už uložili ostatní uživatelé.

  Mezi největší výhody Delicous.com patří[1]:
 • okamžitý přístup ke svým oblíbeným stránkám z jakéhokoliv počítače.
 • možnost prohlížení záložek po jednotlivých uživatelích.
 • možnost vytvoření vlastní socílní sítě.Delicous.com umožňuje každému uživateli vytvořit si vlastní sociální síť, kde přidáte uživatele i s jejich záložkami, které chcete sledovat.
 • možnost sledovat jednotlivá slova. Delicous.com na adrese Delicous.com/tag umožňuje sledovat všechny stránky, kterým je přiřazen určitý tag.
 • možnost vyhledávat podle kvality zdroje (zde relevanci neurčuje vyhledávač, ale kvalita odkazu, který si uživatelé uložili)
 • možnost sledovat určité tagy. Na úvodní stránce klikneme na tlačítko Subscriptions (předplatné) a napíšeme tag, který chceme sledovat. Zde se pak budou ukládat, všechny nově přidané stránky.
 • každá stránka má vlastní RSS kanál.
 • možnost zakázat veřejné sdílení s ostatními uživateli.
 • každému tagu můžeme přiřadit nadřazenou kategorii (např.
 • možnost integrace služby do většiny internetových broweserů (Opera, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari, Chrome).

  Použitá literatura

  1. Blog Delicious [online]. May 11 2005, Apr 14 2010 [cit. 2010-06-13]. Delicious. Dostupné z WWW: <http://blog.delicious.com/>.
  2. Delicious [online]. 2003 [cit. 2010-06-13]. Dostupné z WWW: <http://delicious.com/>.
  3. Delicious (website). In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on 27 May 2010 [cit. 2010-06-13]. Dostupné z WWW: <http://en.wikipedia.org/wiki/Delicious_(website)>.
  4. Doménový hack. In Wikipedia : the free encyclopedia [online]. St. Petersburg (Florida) : Wikipedia Foundation, , last modified on 27.4.2010 [cit. 2010-06-13]. Dostupné z WWW: <http://cs.wikipedia.org/wiki/Doménový_hack>.
  5. ZBIEJCZUK, Adam. Zbiejczuk.com [online]. 2007, červen 2007 [cit. 2010-06-13]. 04 - web 2.0 - del.icio.us. Dostupné z WWW: <http://zbiejczuk.com/web20/04-del-icio-us.html>.
  6. Randsipre [online]. 2004 [cit. 2010-06-27]. A Del.icio.us Interview. Dostupné z WWW: <http://www.randsinrepose.com/archives/2004/12/03/a_delicious_interview.html>.
  7. BAKER, Loren. Search engine journals [online]. 2006 [cit. 2010-06-27]. Yahoo Acquires Del.icio.us. Dostupné z WWW: <http://www.searchenginejournal.com/yahoo-acquires-delicious-flickryahoolicious/2642/>.