Cyberjihad

Z WikiKnihovna
Verze z 21. 5. 2012, 22:10, kterou vytvořila Hanaprikrylova (diskuse | příspěvky) (Založena nová stránka: '''Autor:''' Hana Přikrylová '''Klíčová slova:''' terorismus, ICT, muslimové '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' <blockquote> ''nadřazené'' - kybert...)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Autor: Hana Přikrylová

Klíčová slova: terorismus, ICT, muslimové

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené - kyberterorismus
podřazené - ---

Charakteristika

Muslimové většinou používají internet, aby si navzájem posílali zprávy. Ty mohou obsahovat instrukce jak vyrobit bombu a na koho má být následně zacílená. Může to být také propaganda nebo dokonce báseň propagující mučednictví. Takže, cyber-jihad změnil z původního narušování online komunikačních systémů k využití internetu k vzájemné komunikaci.

Termín cyber jihad znamená jakoukoliv muslimskou aktivitu, která je zprostředkována online. Může obsahovat i kyber terorismus. Může dále zahrnovat nábor, shromažďování informací, trénink a šíření propagandy a vojenských informací.

Techniky

Internet nabízí spousty možností jak může být cyber jihad realizován. Mezi ty hlavní patří e-mail a diskuzní fóra.

E-mail - E-mail nabízí členům teroristických skupin hned dvě možnosti. Jednou z nich je šíření různých virů či červů. Ty se prostřednictví elektronické pošty šíří rychlostí požáru. Druhá možnost nabízí netradiční způsob komunikace. Někteří muslimové totiž jen email napíší a uloží. Takový email nechají uložený na svém účtu, ke kterému mají přístupové heslo jen členové skupiny. Protože email ve skutečnosti nikdy neodešlou, nemohou být nikdy vystopování inteligentními agenty.

Diskusní fóra - Využívání diskuzních fór patří mezi jeden z nejvyužívanějších způsobů. Lidé, kteří jsou široce geograficky rozptýleni, sem můžou přijít a vyměňovat si své znalosti, tipy na výrobu bomb a dokonce i plánovat útok.

Teroristé ve stále větší míře využívají on-line technologie včetně Google Earth a Street View, pro plánování útoků.

Příklady

Členové Al-kaidy využívaly k přípravě internet intenzivně. Bin Laden nebo další hlavní členové Al-kaidy využívali internet, aby posílali zprávy, ale s menší změnou. Svoje vzkazy nahráli na CD, které předaly poslům. Ti potom ujeli dlouhou vzdálenost a nahrály zprávy na speciální webové stránky. Na těchto stránkách se potom objevily zprávy o provedení operace. Posel zprávu zkopíroval na CD a běžel zpátky k vůdci. Takto posílané zprávy potom znemožňují tajným agentům vystopovat vůdce.

Stejně jako pro propagandu, plánování a nábor, je internet zásadní pro shromáždění peněz. Cyber-jihadista z Londýna Younis Tsouli, který byl znám jako Terorista 007, byl zapleten do zpronevěry peněz z kreditních karet ve výši 4mil. dolarů.

Použitá literatura

GLAZOV, Jamie. Symposium: Cyber Jihad. FrontPageMagazine.com [online]. 2008 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://archive.frontpagemag.com/readArticle.aspx?ARTID=30072

MCMILLAN, Robert. Cyber jihad group linked to 'Here you have' worm. Computerworld [online]. 2010 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.computerworld.com/s/article/9184718/Cyber_jihad_group_linked_to_Here_you_have_worm

What is Cyber-Jihad?. Jihad and Islamic Radicalism [online]. 2011 [cit. 2012-05-21]. Dostupné z: http://www.jihadi.org/p/what-is-cyber-jihad.html