Autorský zákon a digitalizace

Z WikiKnihovna

Autor: Eva Šteinigerová

Klíčová slova: digitalizace, autorský zákon

Související pojmy:

nadřazené - právo, státní legislativa, sbírka zákonů České republiky

podřazené - digitalizace textu, digitalizace obrazu, digitalizace zvuku, ochrana vlastnického práva


Odborná literatura nám poskytuje velké množství definic digitalizaci. Podle Pavly Jedličkové je digitalizace „konverze trojrozměrného dokumentu, na němž je uložen analogový záznam, do jeho elektronické reprezentace. Tento proces slouží zpravidla účelům dalšího zpracování a příp. archivace digitalizovaného dokumentu. Pro percepci je třeba převést na výstupním zařízení původní digitální dokument zpět na analogový.“[1]

Více o digitalizaci naleznete zde: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Digitalizace

Díky masovosti digitalizaci se knihovny poprvé dostaly do postavení, kdy si navzájem konkurují, a to především ve svých primárních funkcích (shromažďování, zpřístupňování, uchovávání).

S procesem digitalizace dokumentů vyvstalo hned několik otázek. Budou knihovny zbytečné? Jak se změní jejich úloha? Jaké služby budou poskytovat? Apod. V digitalizaci můžeme ovšem vidět i velký potenciál právě pro knihovny, který ovšem komplikuje absence jasné představy o zpřístupňování digitalizovaných dokumentů. Hlavní překážkou celého procesu je Autorský zákon a nejdenotnost jeho výkladu.

Zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů nabyl platnosti 1. prosince 2010. Byl několikrát novelizován (2005, třikrát v roce 2006, 2008, 2009, 2010) a nyní se opět jedná o jeho nové podobě.

Více o Autorském zákonu zde: http://wiki.knihovna.cz/index.php?title=Autorsk%C3%BD_z%C3%A1kon

Současné možnosti digitalizace knihovního fondu

Podle Autorského zákona § 37 Knihovní licence: „Do práva autorského nezasahuje knihovna, archiv, muzeum, galerie, škola, vysoká škola a jiné nevýdělečné školské a vzdělávací zařízení.“ Knihovny tedy mohou digitalizovat dokumenty pro archivní a konzervační účely (projekt Webarchiv). Mohou také zhotovit digitální kopii dokumentu z vlastního knihovního fondu, tzv. Služba EDD (Služba elektronického dodávání dokumentů). Zpřístupnění je dovoleno pouze v souladu s uzavřenou licencí (týká se to např. elektronických informačních zdrojů). Digitalizované dokumenty pocházející z vlastního fondu knihovny lze zpřístupnit na počítačích v dané knihovně, avšak bez možnosti zhotovení digitální kopie. Její zpřístupnění může držitel autorských práv zakázat.

Poznámky

  1. JEDLIČKOVÁ, Petra. Elektronické publikování Úvod do digitalizace [online]. 16.10.2001 [cit. 2010-11-11]. Digitalizace - definice. Dostupné z WWW: <http://web.ff.cuni.cz/~jedlickp/kurzy/e-publikovani_1_2/e-publishing3/sld002.htm>.