Aplikace a software pro vytváření prezentací: Porovnání verzí

Z WikiKnihovna
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka: '''Autor:''' Iveta Jansová '''Klíčová slova:''' '''Synonyma:''' --- '''Související pojmy:''' <blockquote> ''nadřazené'' - </blockquote> <blockquote> ''podřa...)
 
Řádek 14: Řádek 14:
  
  
==Charakteristiky==
+
Aplikace a software pro vytváření prezentací
 +
 
 +
Informace, kterými disponujeme, je časti nutné předat dalším lidem. K tomuto účelu slouží prezentace, složené ze snímků promítaných na stěnu. Provázejí řečníka, upozorňují na důležité fakty či zobrazují grafy a obrázky.
 +
 
 +
Software pro vytváření prezentací můžeme rozdělit na online a offline programy.
 +
 
 +
 
 +
 
 +
==I. Offline programy==
 +
 
 +
===1. PowerPoint===
 +
Tento prezentační nástroj patří do kancelářského balíku Microsoft Office. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších programů na vytváření prezentací u nás, který vytváří klasické prezentace podporující animované přechody, vkládání hudby a videa. Lze si vybrat ze spousty přednastavených schémat či si vytvořit vlastní. Samozřejmostí je potom časování přechodů snímků či přepínání mezi snímky pomocí kliknutí. Výsledný soubor je uložen ve formátu *.ppt (*.pptx u novějších verzí), který zanechá prezentaci v režimu otevřeném pro úpravy, případně lze zvolit koncovku *.pps (*.ppsx) pro spuštění v předváděcím režimu.
 +
[http://www.microsoft.com/cze/office2010/produkty/powerpoint.aspx  Microsoft.com/PowerPoint]
 +
 
 +
===2. Impress===
 +
Další z offline nástrojů patří do freeware balíku OpenOffice. Tento program má stejné funkce jako PowerPoint, jehož výhodou je stejný styl všech programů od Microsoftu. Impress může překvapit svou jednoduchostí, intuitivním ovládáním a přesto všemi funkcemi, které byste pro vytváření své prezentace mohli potřebovat. Nechybí tedy řada šablon ani přechodové a animační efekty. Prezentace vytvořená v Impressu má koncovku *.odp (open document presentation), ale dá se zvolit i forma PPT či PDF.
 +
[http://www.openoffice.cz/impress OpenOffice.cz/Impress]
 +
 
 +
 
 +
 
 +
==II. Online programy==
 +
 
 +
===1. Prezi===
 +
Prezi představuje netradiční online nástroj pro tvorbu prezentací. Bývá označován za nástupce PowerPointu. Tato aplikace pojímá prezentace novým netradičním způsobem. Byť stále zůstává stejný účel – a to sdělit informace uživatele snadno pochopitelným způsobem – za použití Prezi se divák dostane (doslova) do víru informací a obrázků. Spočívá v tom, že přechod mezi jednotlivými může připomínat jízdu na horské dráze. Obraz se točí a skáče, přibližuje či oddaluje. Slouží zároveň jako prezentace i myšlenková mapa a nabízí svému autorovi nekonečnou pracovní plochu, kde sám určuje cestu a směr svých myšlenek. A nejlepší na tom všem je, že ačkoli prezentace vytvořené v Prezi vypadají složitě a profesionálně, jejich použití je zcela intuitivní a snadné.
 +
Tato aplikace vyžaduje registraci, po níž získáte 100MB prostoru zdarma. Další rozšíření místa je již zpoplatněno. Prezentace můžete ukládat, opětovně se k nim vracet a upravovat je a vzhledem k tomu, že aplikace je online nástrojem, stačí pouze připojení k internetu.
 +
[http://www.prezi.com Prezi.com]
 +
 
 +
===2. Empressr===
 +
Pro ty, co upřednostňují klasický styl prezentací tu je potom online nástroj Empressr. Umí pracovat s prezentacemi PowerPointu nebo vytváří vlastní. Jde o velmi jednoduchý nástroj, který zvládne základní funkce, které prezentace vyžadují.
 +
[http://www.empressr.com Empressr.com]
 +
 
 +
===3. Google Docs Presentation===
 +
I v této oblasti má Google svého zástupce, který v tomto případě dělá čest svému tvůrci. Jde o jeden z nejlepších nástrojů pro tvorbu prezentací, který v současnosti existuje. Stačí mít účet na G-mailu, přihlásit se a dát vytvořit novou prezentaci. Hned na začátku si uživatel může vybrat jedno z přednastavených schémat a pak postupuje klasicky jako v kterémkoli jiném programu. Prezentace se automaticky ukládá, takže nehrozí ztráta větší části dat např. výpadkem proudu atd., a prezentovat můžete přímo z Google Dokumentu.
 +
[http://www.docs.google.com Google Dokumenty]
 +
 
 +
===4. SlideShare===
 +
Tento poslední program neslouží k tvorbě prezentací, nýbrž k jejich zveřejnění. Můžete tak umístit na internet i vaši prezentaci z PowerPointu či Impressu. Odsud ji pak můžete sdílet na svých stránkách či sociálních sítích a uživatelé se k ní budou moci vrátit i po vaší prezentaci.
 +
[http://www.slideshare.net SlideShare.net]

Verze z 21. 5. 2012, 18:14

Autor: Iveta Jansová

Klíčová slova:

Synonyma: ---

Související pojmy:

nadřazené -
podřazené - ---


Aplikace a software pro vytváření prezentací

Informace, kterými disponujeme, je časti nutné předat dalším lidem. K tomuto účelu slouží prezentace, složené ze snímků promítaných na stěnu. Provázejí řečníka, upozorňují na důležité fakty či zobrazují grafy a obrázky.

Software pro vytváření prezentací můžeme rozdělit na online a offline programy.


I. Offline programy

1. PowerPoint

Tento prezentační nástroj patří do kancelářského balíku Microsoft Office. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších programů na vytváření prezentací u nás, který vytváří klasické prezentace podporující animované přechody, vkládání hudby a videa. Lze si vybrat ze spousty přednastavených schémat či si vytvořit vlastní. Samozřejmostí je potom časování přechodů snímků či přepínání mezi snímky pomocí kliknutí. Výsledný soubor je uložen ve formátu *.ppt (*.pptx u novějších verzí), který zanechá prezentaci v režimu otevřeném pro úpravy, případně lze zvolit koncovku *.pps (*.ppsx) pro spuštění v předváděcím režimu. Microsoft.com/PowerPoint

2. Impress

Další z offline nástrojů patří do freeware balíku OpenOffice. Tento program má stejné funkce jako PowerPoint, jehož výhodou je stejný styl všech programů od Microsoftu. Impress může překvapit svou jednoduchostí, intuitivním ovládáním a přesto všemi funkcemi, které byste pro vytváření své prezentace mohli potřebovat. Nechybí tedy řada šablon ani přechodové a animační efekty. Prezentace vytvořená v Impressu má koncovku *.odp (open document presentation), ale dá se zvolit i forma PPT či PDF. OpenOffice.cz/Impress


II. Online programy

1. Prezi

Prezi představuje netradiční online nástroj pro tvorbu prezentací. Bývá označován za nástupce PowerPointu. Tato aplikace pojímá prezentace novým netradičním způsobem. Byť stále zůstává stejný účel – a to sdělit informace uživatele snadno pochopitelným způsobem – za použití Prezi se divák dostane (doslova) do víru informací a obrázků. Spočívá v tom, že přechod mezi jednotlivými může připomínat jízdu na horské dráze. Obraz se točí a skáče, přibližuje či oddaluje. Slouží zároveň jako prezentace i myšlenková mapa a nabízí svému autorovi nekonečnou pracovní plochu, kde sám určuje cestu a směr svých myšlenek. A nejlepší na tom všem je, že ačkoli prezentace vytvořené v Prezi vypadají složitě a profesionálně, jejich použití je zcela intuitivní a snadné. Tato aplikace vyžaduje registraci, po níž získáte 100MB prostoru zdarma. Další rozšíření místa je již zpoplatněno. Prezentace můžete ukládat, opětovně se k nim vracet a upravovat je a vzhledem k tomu, že aplikace je online nástrojem, stačí pouze připojení k internetu. Prezi.com

2. Empressr

Pro ty, co upřednostňují klasický styl prezentací tu je potom online nástroj Empressr. Umí pracovat s prezentacemi PowerPointu nebo vytváří vlastní. Jde o velmi jednoduchý nástroj, který zvládne základní funkce, které prezentace vyžadují. Empressr.com

3. Google Docs Presentation

I v této oblasti má Google svého zástupce, který v tomto případě dělá čest svému tvůrci. Jde o jeden z nejlepších nástrojů pro tvorbu prezentací, který v současnosti existuje. Stačí mít účet na G-mailu, přihlásit se a dát vytvořit novou prezentaci. Hned na začátku si uživatel může vybrat jedno z přednastavených schémat a pak postupuje klasicky jako v kterémkoli jiném programu. Prezentace se automaticky ukládá, takže nehrozí ztráta větší části dat např. výpadkem proudu atd., a prezentovat můžete přímo z Google Dokumentu. Google Dokumenty

4. SlideShare

Tento poslední program neslouží k tvorbě prezentací, nýbrž k jejich zveřejnění. Můžete tak umístit na internet i vaši prezentaci z PowerPointu či Impressu. Odsud ji pak můžete sdílet na svých stránkách či sociálních sítích a uživatelé se k ní budou moci vrátit i po vaší prezentaci. SlideShare.net