Sli.do

Z WikiKnihovna

Autor: Jindřich Mašek

Klíčová slova: aplikace, web-based, prezentace

Synonyma: ---

Související pojmy:

   Nadřazené: webová aplikace, Mobilní aplikace, Startup

   Podřazené: ---

Sli.do

Sli.do je aplikace určená ke komunikaci mezi účastníky a přednášejícími na konferencích a obecně při prezentacích. Jedná se o aplikaci vytvořenou s cílem dát přednášejícím nástroj, jak zapojit posluchače do prezentace. Cílem bylo zlepšit prezentace. U zrodu aplikace stála myšlenka na pasivní poslouchače. Resp. frustrace z takové situace.

Způsob fungování aplikace

  • Každá událost je odlišena unikátní kódem (#CODE), na základě kterého se posluchač dostane ke konkrétní přednášce.
  • Základním stavebním kamenem aplikace je pokládání otázek, které se přednášejícímu zobrazují. Otázku je možné položit jak anonymně, tak se jménem

(K užívání aplikace je tedy třeba, aby posluchači měli zařízení s přístupem k internetu)

  • Příchozí otázky je možné moderovat (v závislosti na verzi aplikace, viz níž) a nevpustit tak "do éteru" nežádoucí věci.
  • Samozřejmostí je, že je nástěnka s otázkami zobrazitelná v prezentačním módu.
  • Velmi důležitým aspektem aplikace je hlasování u jednotlivých otázek. Pokud tedy otázka zajímá více posluchačů, mohou pro ni hlasovat, aby získala na důležitosti.

Toto jsou základní funkce Sli.do. Existuje pak ještě několik dalších volitelných rozšíření.


Vývojáři zmiňují tři základní výhody, které aplikace Sli.do přináší přednášejícím.

  • Zbavení obecenstva zábran

- Klást otázky je totiž možné různým způsobem. Je možné se pod otázku podepsat, ale základní funkcí aplikace je možnost pokládání otázek zcela anonymně, což vede k tomu, že jsou položeny i otázky, které by například kvůli lidskému ostychu zapadly. - V případě, kdy se jedná o přednášku s velkou účastí, je pak další bariérou právě množství lidí v sále, či velikost prostoru. Otázky pak často nemusí být slyšet, případně doba donášky mikrofonu do poslední řady zkracuje efektivní čas prezentace. Díky Sli.do je i tato bariéra určitým způsobem odstraněna.

  • Demokracii při volbě otázek - Vzhledem k možnosti hlasování se přednášejícímu ukazuje, které otázky jsou zajímavé pro větší množství lidí a které naopak nepotřebují pozornost hned. Otázky tak získávají určitou prioritu.
  • Vcítění se do publika - Díky proudu otázek, které přednášející dostává, může pak snáze vidět, na jaké úrovni porozumění se jeho publikum nachází a co jej zajímá víc a co méně.

Cenová politika

Existují čtyři varianty, jak využívat Sli.do

  • "Basic" verze je bezplatná a obsahuje pouze základní možnosti aplikace. Tedy pokládání otázek, hlasování, twitter plug-in, emailovou podporu. Chybí však možnost moderovat otázky, které jsou v této verzi zobrazovány přímo.
  • "Enjoy" verze již stojí 149,- Euro měsíčně a na rozdíl od verze "Basic" přináší již privátní obsah, možnost moderování otázek a základní možnost exportu dat.
  • "Pro" varianta stojí 249,- Euro měsíčně a k "Enjoy" variantě přidává možnost vložení vlastního brandu do interface aplikace, telefonickou podporu a možnost používat Sli.do v několika instancích ve stejný čas.
  • "Premium" je potom nejvyšší možnou variantou, kterou lze využívat za 749,- Euro měsíčně. Za takovou sumu pak člověk dostane navíc ještě možnost sdílet svým posluchačům přímo i slidy z prezentace a na podporu je uživateli určený konkrétní expert.

Všechny varianty se navíc dají platit i v ročním cyklu, který je v absolutních číslech levnější (cca 30%).

Historie a Autoři

Sli.do vzniklo jako slovenský startup projekt v rámci startupjobs.cz. Původně se Peter Komornik (CEO Sli.do) zabýval vývojem aplikace "Instant Feedback for speakers", která vycházela z jeho lektorského působení na vysoké škole. Cílem bylo získat zpětnou vazbu po přednášce. Nicméně nechuť účastníků ukázala, že se nejedná o správný předpoklad a postup. Na druhou stranu zjistil, že pokud zapojí účastníky v průběhu prezentace, tak prezentaci vylepší. Jejich vize "zlepšit kvalitu prezentací" tedy zůstala stejná, nicméně produkt jako takový se změnil.

Možnosti začlenění do jiných prostředí

Sli.do tým momentálně nabízí integraci přímo pro dvě jiné platformy.

Konkrétně:

Zdroje a odkazy